Mr. Justice Md. Mozibur Rahman Miah has been serving as a Member of the International Crimes Tribunal -2 since 13 December 2012. Mr. Justice Rahman was born on 04 July 1965. He is son of Late Md. Yusuf Ali Miah and Late Most. Sharifa Khatun. He obtained graduation in law [LL.B (Hons)] and masters in law (LL.M) from the University of Rajshahi in 1988 and 1989 respectively.

He was enrolled as an Advocate on 16-10-1991 and became member of Dhaka Bar Association on 09-02-1992. He was enrolled as an Advocate of Bangladesh Supreme Court, High Court Division on 24 April 1993.

He acted as Deputy Attorney General from February 09, 2009 till his elevation to the Bench. Justice Md. Mozibur Rahman Miah was elevated as Additional Judge on 20 October 2011. Numerous judgments delivered by both the Hon’ble Appellate Division and High Court Division have been published in various law journals so conducted by Mr. Rahman when he acted as an Advocate as well as Deputy Attorney General.

Mr. Justice Rahman, during his tenure as an Advocate as well as Deputy Attorney General, participated in (i) SAARC Law Conference held in Bangladesh in 1996 and (ii) Mutual Legal Assistance Training held in Bangladesh in 2009 organized by the US department of Justice.